Dvě zelené aneb jaké riziko je ještě přijatelné

17 Říj

Nějakou dobu jsem uvažoval, zda tento článek psát, protože rozhodně nejsem ten kdo by měl hodnotit, jak někdo létá, zejm. když jde o lidi, kteří mají opravdu „nalétáno“ hodně ,  ale čím více jsem uvažoval nad původním článkem, tím více mi přišlo, že tohle nebylo dobře a psát o tom jako o návodu, jak to dělat, už vůbec ne.

Tedy hurá do toho.  Původní článek vyšel ve Flying Revue 5/2020 (str. 40)  „Dvě zelené“ ,  autor Jiří Pruša.  Předesílám, že Jiří Pruša má nalétáno opravdu hodně a na letadle OK-LEX (WT9 Dynamic) byl všude možně po světě….(což možná je součást problému).

Pointa článku (bohužel na webu jsem nedohledal) spočívá v tom, že při letu z Příbrami do Břeclavi před přistáním v Břeclavi pilot zjistil, že mu nesvítí jedna z kontrolek podvozku (tj. místo „tří zelených“, jen dvě).  Z Břeclavi kde věž nefungovala, přeletěl  do Kunovic, kde věž fungovala, aby se mu na podvozek mrkli, ukázalo se, že podvozek je venku….

Pokud by někdo čekal, že tady příběh končí, v Kunovicích přistál a pointa byla v tom, mít záložní letiště, kde funguje nějaká služba, tak je na omylu… a zároveň začíná ta část článku („návodu“), se kterou si troufám nesouhlasit.

Pilot pokračoval na původní cíl Břeclav s vytaženým podvozkem a tam přistál (dle J. Pruši: „Na přistání jsem šel velmi opatrně a přistával jsem raději s náklonem napravo. Ještě jsem se přeci jen obával, že by levá část podvozku nemusela být zajištěná a mohla by zkolabovat.“)    Přistání proběhlo….ale příběh opět nekončí.

Vzlet a odlet zpět směr Příbram, ovšem už se zataženým podvozkem a tedy alespoň v rámci přípravy zjištění, zda někdo v Příbrami bude na věži, aby se podíval před přistáním na podvozek (!!!!).   Přistání opět na dvě zelené po vizuální kontrole z věže. Vada byla ve spínači kontrolky levé podvozkové nohy.

Poučení z článku dle J. Pruši: „Je dobré nelétat s palivem na doraz a je taky dobré mít v hlavě připravené řešení pro podobné situace. V tomto případě stačilo si uvědomit, které nejbližší letiště má službu a pořádat tam o pomoc.“

Musím přiznat, že vše počínaje odletem z Kunovic mi nepřijde jako něco, co by člověk měl napodobovat anebo dokonce prezentovat v článku jako návod.  Rozumnější by bylo asi  v Kunovicích přistát, vyřešit (na zemi) otázku funkce kontrolky případně stavu podvozku a pak pokračovat, než se před každým přistáním klepat, zda se povozek vysune/nesloží (notabene když na palubě mám pasažéra).    „Black swan“ scénář, kdy mohlo dojít k výpadku signalizace podvozku a následně  i ovládání  podvozku je možný, stejně tak, že nefunkční kontrolka může být počátkem něčeho jiného.  V každém případě proto v letadlech ty kontrolky jsou, abychom věděli, zda nějaké věci fungují nebo ne…  úmyslně létat s nefungující signalizací čehokoliv mi nepřijde jako profesionální (a bezpečné).

O to více mě překvapil závěr článku, kdy místo „nelétejte s letadlem, kde vám signalizace nefunguje“, autor dochází k shora uvedenému závěru, že je třeba vzít víc paliva a mít záložní letiště, kde funguje nějaká služba.   Prezentovat to pak v článku jako návod už mi přijde jako vůbec špatně – ono to může 100x vyjít a po 101 někomu ne….