Křídla (bez) naděje

5.3.2024 000 6:11

Psalo se 21.6. 2022 a na 24. zasedání zastupitelstva MO2 Plzeň – Slovany  pod bodem č. 13 programu (tehdejší i současný) místostarosta MO 2 p. Andrlík předložil  návrh na schválení  daru ve výši 120 000 Kč  na umístění skulptury „Křídla naděje“ na Koterovskou vyhlídku. Komise pro nakládání s majetkem RMO2 dala 21.9.2022 kladné stanovisko  pro výpůjčku části pozemku za účelem umístění skulptury.

Hlasoval jsem tehdy na ZMO2 jediný proti, ale přiznám se,  byl bych pro, kdybych tušil, jaká taškařice se  z toho vyvine.

Osobně jsem nesouhlasil s tímto návrhem v zásadě ze tří důvodů:  prvním byla výše dotace,  druhým skutečnost, že dle důvodové zprávy motiv (díla) měl být  náboženský, aby připomínal víru člověka v Boha a jeho řád, s čímž  jsem měl jako ateista docela problém,  a zatřetí mám dojem, že česká krajina je dostatečně prošpikována náboženskými stavbami, počínaje božími muky, přes kapličky a kostely konče, přičemž nakonec se vždy začne řešit, komu daná věc patří a kdo se o ni bude starat (= udržovat = platit).

Dar byl tedy  nakonec hladce schválen, o pár měsíců později bylo zvoleno nové zastupitelstvo a o osudu Křídel jsem se dozvěděl už jako občan z médií o cca rok později na podzim 2023. Křídla byla osazena, posvěcena a slavnostně rozmávána… a až následně se přišlo na takový drobný detail : nerezové desky umístěné v patě monumentu a ještě schované za dvířky původně měly obsahovat dle důvodové zprávy následující:  „Doba pandemie bude zmíněna spolu s Desaterem a mecenáši na nerezových deskách umístěných u paty křídel.“   Ovšem obsahovaly mnohem více a tady zápletka začíná houstnout.

V prvé řadě v seznamu mecenášů byly hloupé překlepy-chyby, jak ve jménu starosty („Aschenbrener“), tak v názvu obvodu („Slovnany“). Starostu bych jim odpustil, sám jsem mu několikráte nemohl přijít na jméno,  Slovany, to už je horší, zvlášť když z nich loudím dotaci  Chybovat je lidské,  ovšem těžko se dá odpustit, že to někdo vyrazí do nerezové desky i s těmi chybami.  Ty by ovšem nebyly pro politiky ten hlavní problém.

Politického cítění koalice se dotkl obsah poslední desky, která nevypovídala o pandemii, ale jiných pohromách, které se v mezidobí staly aktuální: „Píše se rok 2023. Republice vládne Fialova pětikoalice. Rapidně se zhoršuje život obyčejných lidí, ceny všeho vylétly strmě nahoru. Je druhý rok války mezi Ruskem a Ukrajinou podporovanou EU, NATO a Amerikou. Celosvětově je tendence elit zmanipulovat lidi ke svému prospěchu. Lež jako způsob života nahradila PRAVDU.  Nezapomeňte, zrodili jste se ke svobodě.

Člověka překvapuje, že v tomhle někdo viděl problém, když tyto výroky jsou v zásadě pravdivé a dokonce ani nedávají vinu někomu konkrétnímu:

Píše se rok 2023.   – ANO

Republice vládne Fialova pětikoalice.  – ANO

Rapidně se zhoršuje život obyčejných lidi, ceny všeho vylétly strmě nahoru. – ANO (viz inflace, energie, potraviny)

Je druhý rok války mezi Ruskem a Ukrajinou podporovanou EU, NATO a Amerikou. – ANO, alespoň dle paní Černochové/vlády a podporu EU/NATO/USA Ukrajině snad nikdo popírat nebude

Celosvětově je tendence elit zmanipulovat lidi ke svému prospěchu. – ANO, i když to je pravda asi bez ohledu na období

Lež jako způsob života nahradila PRAVDU.   – ANO (nebo už nemáme brát vážně strašení pana Rakušana stran dezinformací?)

Nezapomeňte zrodili jste se ke svobodě. – ANO , to snad ODS vzešlá z OF popírat nebude ;).

Problém je stylizace tohoto textu, která vyloženě vybízí, aby se potrefená (vládní) husa ozvala a vztáhla si tyto skutečnosti na sebe, bez ohledu na fakt, že autor nikde nemluví o příčinách jednotlivých pohrom.  (jako např. že vláda vládne špatně a draho je kvůli tomu).

Nakonec tedy po nějakém tom dohadování s autorem Jiřím Štruncem tato  “ideologicky nepohodlná” nerezová deska zmizela,  dále (se) ze seznamu mecenášů  zmizel starosta i s obvodem a poněkud hulvátsky byl přinýtován nový mecenáš.    A na desce s desaterem někdo obtáhl „boha“ na Boha fixem.   Tedy z pohledu  uměleckého a řemeslného opravdové lahůdky!

Z pohledu politického debakl a ubohost.  Je komické, že ti největší bojovníci proti totalitě šmahem zcenzurují nepohodlný text a připomíná víc než časy dávno minulé, že i média to správně uchopila, poukázala na rozvratné tendence a nenechala se zmást realitou (krom D-Fense).  Ale mají pravdu předsedo, je třeba zabránit ideo-diverzním skupinám, aby podkopávaly naši demokratickou společnost. Asi tak nějak by to viděl major Borovička.

….a tak se tedy  z Křídel naděje stala  šmahem politicky přijatelná  Křídla beznaděje.

Vybroušení mecenáši
Křídla
Desatero