Večírek  na Ministerstvu práce a sociálních věcí – párty jako žádná jiná

7.2.2024 000 10:24

Psalo se 21.12. 2023 a po 14 hodině  se na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy schylovalo k dosud největšímu cílenému útoku proti lidským životům mimo dobu války na území ČR.  Ve stejnou dobu se na Ministerstvu práce a sociálních věcí rozjížděl vánoční večírek.

Podle informací z MPSV se zaměstnanci začali scházet cca  „od 15:00“ , a to včetně pana ministra, který odešel tak, aby stačil jednání vlády  až v 21:00, následně se ve cca 23:00 vrátil a budovu opustil až 22.12. 2023 ve 3:30.  Toliko zprávy z MPSV (viz níže v podrobnostech přílohy). Načasování večírku (14:59 první oznámení policii o střelbě na FF)  nebylo zrovna šťastné, ale těžko se dalo předpokládat. 

Většina veřejnosti a novinářů se od počátku zaměřila právě na detaily jako  kdy se rozběhl večírek, jestli probíhal v době střelby,  jestli tam byl ministr,  kdy se dozvěděl o střelbě, zda se vracel, jestli zvracel, do kdy se slavilo atd.   Jakkoliv bylo načasování „vánočního setkání se zaměstnanci“  a jeho průběh nevhodný,  neviděl bych to jako ten hlavní problém.

Podstatně více znepokojivá je totiž skutečnost, že státní instituce -notabene ministerstvo práce a sociálních věcí- si udělá vánoční oslavu v době rozsáhlých rozpočtových škrtů postihujících nejzranitelnější vrstvy obyvatel.  Je třeba si uvědomit, že  ministerstvo potažmo stát není „nějaká firma“, kde se šéf může koncem roku plácnout přes (svou) kapsu, ale je to organizace zcela financovaná (nedobrovolně)  z peněz hloupého daňového poplatníka. Tedy na oslavy by na žádném ministerstvu neměl být prostor, zejm. v době „rozpočtové odpovědnosti“   – pokud se mají zaměstnanci tak rádi, můžou se s panem ministrem sejít po práci v hospodě a on jim určitě rád (ze svého) zaplatí sál + nějakou tu rundu. Samostatnou otázkou zůstává i využití prostor ministerstva pro takovou akci a  rozvržení pracovní doby zaměstnanců.    To vše se týká samozřejmě nejen tohoto ministerstva…  (kolik asi takových dalších „státních“ večírků bylo, které se jen se štěstím  „neproflákly“, protože nevyšly do masakru na FF?)

V případě tohoto konkrétního ministerstva  však celá akce zpětně  vzato křičela  dvojnásob, což vysvitlo bohužel až později, v lednu, v kontextu s další mediální událostí, kde exceloval ministr Jurečka a ministr Staňura – při projednávání valorizace důchodů u Ústavního soudu.  Když si vezmeme litanie pánů ministrů před Ústavním soudem na téma, jak je třeba na důchodech šetřit, aby se stát nezhroutil,  působí tento večírek jako facka všem důchodcům.

Ano,  cca  „jen“  450 000 na party pro 600 lidí   (občerstvení  399 625 Kč včetně DPH (z toho víno 76883)  +  hudební produkce 49 000,-  Kč)  , které tato párty stála jsou drobné, doslova kapka v moři z pohledu rozpočtu ministerstva a jeho mandatorních výdajů , resp. zaražené valorizace důchodů, ale tak nějak  přijde člověku zvláštní, když ministr “káže nejen před Ústavním soudem vodu a sám pije víno” ( mimochodem dodávka vín na akci je sama o sobě velice zvláštní příběh, vzhledem k předchozím tahanicím o tiché víno).  Ne že by to člověk zaměstnancům MPSV nepřál, ale možná by bylo dobře, kdybychom všichni pili za své….

Pokud by tedy dnes někdo měl žádat demisi ministra tak ne kvůli tomu, že se slavilo, když se střílelo, ale protože se chlastalo a debužírovalo “za státní” v době, kdy důchodcům a zbytku republiky káže vláda o tom, jak je třeba šetřit.

Přílohy z MPSV: