Jak už to někdy náhody přinášejí, narazil jsem na článek o tom, že prezident Venezuely Nicolás Maduro ustál krizi, vrací se zpět na mezinárodní scénu, vývoz ropy (do USA) stoupá a vůbec Venezuela se stabilizuje. A v blízkosti se náhodně objevil jiný článek, že Miloši Zemanovi hrozí nějaké oplétačky, protože kancelář má kolaudovanou jako byt. Musel jsem se pousmát, jak rozdílné jsou to starosti a taky jsem si vzpomněl na můj článek cca tři roky zpět, kdy jsem kritizoval Miloše Zemana za „uznání“ Madurova protivníka Juana Guaidó a zemanovské vměšování do vnitřních záležitostí Venezuely. Mnoho zastánců Miloše Zemana tehdy dostalo hysterický záchvat…
Po třech letech jsme u toho, že socialistický prezident Maduro (na rozdíl od Miloše Zemana) je pořád prezident, ustál jeden z tradičních jihoamerických pokusů o puč v režii našich přátel ze CIA ve stylu Panamy, Nikaraguy, Hondurasu… a rádoby prezident Guaidó je na útěku, už ani USA ho neuznávají jako prezidenta a schovává se na Floridě. Může jen doufat, že jednou, až by zase byly příhodné podmínky pro převrat (jako po smrti Hugo Chávese, jehož nemoc dodnes přináší pochybnosti), vytáhne ho CIA jako králíka z klobouku, aby vedl “opozici”. Ale o tom vlastně tenhle článek neměl být….
Ve světle hysterických záchvatů příznivců Miloše Zemana mi to nedá trochu zhodnotit poslední období jeho panování na Hradě.
Troufám si říci, že tohle bylo snad nejhorší prezidentování, které kdy Hrad zažil. Už po prvním období bylo jasné, jak si to MiZ představuje, ale druhé období předčilo veškerá má očekávání.
Už u Václava Havla se vyskytovaly takové úlety, kdy zapomínal na to, že je prezident a že už není disident, dramatik ani pomocný dělník z pivovaru, tyhle úlety se ale s délkou funkčního období utlumovaly a prezident se choval víc jako prezident a méně jako „umělec“ .
U Miloše Zemana došlo k naprostému opaku. Čím víc bylo jasné, že tohle už je opravdu poslední funkce, poslední období, poslední možnost dělat si, co si zamanu, stal se z Miloše Zemana zapšklý, pomstychtivý stařík, který si privatizoval úřad prezidenta pro sebe a svou kliku příznivců. Z Hradu se stala jakási větší klubovna přátel a nohsledů Miloše Zemana, proces udílení vyznamenání se stal fraškou a jediné co zachránilo situaci byla epidemie Covidu , která po dva roky tyhle extravagance tlumila či alespoň držela pod pokličkou.
To co Zemanovi (a v menší míře Havlovi) nedocházelo, byla skutečnost, že úřad prezidenta mají jen propůjčen a že ten úřad existuje a bude existovat nezávisle na nich a po nich. První polistopadový prezident, který se choval jako prezident, byl Václav Klaus. Jakkoliv mám problém se spoustou jeho kroků v období funkce ministra financí a premiéra, jako prezidenta si ho vážím nejvíce (z této trojice na 100%).
Miloš Zeman, už v minulosti proslulý svými extravagancemi a bonmoty snížil úřad prezidenta na úroveň nálevny hostinského Palivce, občasné výstřelky přerostly v něco , co bych nazval pro absenci přiléhavějšího popisu „buranismus jako životní styl“ , kdy problémem často nebyl obsah, ale forma. Než zase dostanou příznivci Miloše záchvat (zejm. ti z KSČM), rád bych věděl, jestli by podobné chování tolerovali třeba u Zápotockého nebo Husáka…. Nebo zda jen Miloš Zeman má nějakou výjimku na to chovat se jak buran?
Mnohdy vyjádření Miloše Zemana evokovala dojem, že ať už má pravdu či nikoliv, tak alespoň v rovině na hrubý pytel hrubá záplata má „morální“ povinnost se chovat jak se chová…a v tomto je právě ten zásadní omyl, že prezident nemůže, nesmí klesat na úroveň sociálních sítí a způsobu vyjadřování někde v parlamentu, právě protože reprezentuje nejen sebe, ale i ten úřad.
Posledním hřebíčkem do pověsti Miloše Zemana byla jeho obrátka po zahájení Speciální operace na Ukrajině. Miloš Zeman, který si v minulosti fakticky monopolizoval vztahy s Ruskem, hradní parta, která se v těchto vztazích angažovala, hodil Rusko přes palubu, protože už se to nehodilo do krámu. Mnoho lidí na to zíralo s otevřenými ústy – zejm. s ohledem na to jaký “kamarád” s Ruskem byl Miloš Zeman do té doby – a samozřejmě ti, kteří Rusko nemusí, mu tento obrat nikdy neuvěřili a brali ho jen jako nouzový PR manévr.
Ano, každý má právo ve světle „nečekaných“ událostí změnit názor, ale u lidí, kteří svoji důležitost stavěli mimo jiné na tom, že mají nějaký ten „extra“ vztah s Ruskem, to zavání extra vyčůraností a oportunismem nejhoršího zrna.
Jaký rozdíl je v tomhle vystupování Václava Klause, který i přes nepohodlí s tím spojené, se nebojí realisticky a pragmaticky hodnotit nejen vztahy ČR s Ruskem, ale zejm. geopolitické propojení USA-EU-Rusko. Samozřejmě byl vzápětí označen jako ruský troll, pan poslanec Michálek , který panu Klausovi nesahá ani po paty, už navrhoval , aby se něco udělalo s tou rentou, kterou bývalý prezident dostává, když je tak drzý a říká si co si myslí….
Odchod Miloše Zemana paradoxně potěšil nejen jeho odpůrce, ale hádám, že i mnoho levicových voličů, kteří v minulosti byli „odsouzeni“ volit Miloše Zemana. Ani Ruská federace jeho odchodu nemusí želet, protože je zřejmé, že někdy je rádoby-přítel horší než otevřený nepřítel a Miloš Zeman byl rádoby-přítel, který notabene svou „kontroverzní“ osobou spíš poskytoval Rusku medvědí službu a polibek smrti v jednom, jelikož kdyby to nebyl „právě“ Miloš Zeman a třeba právě Václav Klaus, vyzněly by některé věci i pro českou veřejnost úplně jinak a snad i česko-ruské vztahy by se vyvíjely jinak. Holt když dva dělají totéž, tak to mnohdy není totéž….
Poslední věcí, která si vyžaduje minimálně pozdvižené obočí, byl počet skandálů a skandálečků, které se vyskytly kolem Hradu za poslední rok či těsně před odchodem hradní party. Snad žádný z předchozích prezidentů nepředával Hrad v takovém stavu, že si tam podávala dveře Policie, NKÚ , auditoři a kdoví kdo ještě. Toto byl opravdu extrém , naprosto nehodný úřadu prezidenta republiky a bohužel to taky o něčem svědčí – minimálně o tom, koho si dnes již bývalý prezident držel jako nejbližší spolupracovníky..
Zeman žádal o abolici pro spolupracovníky dvakrát, potvrdil Blažek
Hospodaření na Hradě šetří policie
Mynář si legalizoval své lovy v lánské oboře
Zeman žádal Fialu o podpis abolice pro Mynáře, premiér to odmítl
Hradní parta si odnáší otevřené kauzy
Soud v kauze Balák: Buď to Mynář věděl, nebo ho využili
Mynář vyskladnil z Hradu šperky za půl milionu. Skončily neznámo kde
Mynář si na sjezdovku „půjčil“ stan z Hradu. Vrátil ho, když se na to přišlo
Necelý milion na závěr. Mynář a další hradní úředníci dostali rekordní odměny
Pokud si však někdo myslí, že jsme to s novým prezidentem Petrem Pavlem vylepšili, tak vás můžu ubezpečit , že nikoliv a paradoxně buranské úlety Miloše Zemana budou něčím, na co ještě jednou budeme rádi vzpomínat jako na neškodnou zábavu. Ale o tom zase v jiném článku…