Mladým je třeba dát příležitost a podíl na odpovědnosti

5 Čvn

Tento rozhovor vyšel v Naší pravdě dne 5.6.2025:

Zastupitelé za STAČILO! jsou tak jako v ostatních krajích v opozici. I když je to teprve půl roku od voleb, jak hodnotíte současnou práci celého zastupitelstva?

Jednání v zastupitelstvu je korektní. Asi existuje více přístupů, jak dělat »politiku«, já třeba nejsem příznivcem kabaretních vystoupení, kdy si vyberu nějaký problém, k němu ohnivě vystoupím, »udělám si čárku« za aktivitu a dosáhnu »ničeho«. Politika je o jednání. Především jste-li v opozici a nemůžete něco tlačit silou nebo si to vykřičet. Když někoho »nakopnete«, tak to sice vypadá efektně, ale těžko se s ním pak něco domlouvá. Já tedy jdu cestou drobných cílů a jednání, např. aby v jedné obci kraj zainvestoval dům se sociální péčí. Je to pomalejší, není to vidět, možná to nakonec nevyjde, ale pořád věřím, že to může přinést spíše nějaké konkrétní výsledky než pokřikování.

Předjednání je totiž nutné i u rozumných věcí – např. na minulém zasedání ZPK přišel O. Dostál se zajímavým pozměňovacím návrhem k jednomu bodu stran financování zdravotní péče, překvapivě i ODS přišla s rozumným návrhem – nakonec neprošel ani jeden, přestože postoj koalice nebyl vyloženě odmítavý, ale dojednáno nebylo nic a nenašlo se dost hlasů. Škoda.

V Plzeňském kraji měla KSČM vždy v krajském zastupitelstvu své slovo. Z minulého volebního období se ale zvýšil počet zastupitelé ze 2 na 4. Čím si to vysvětlujete?

Změnila se politická situace, voliči se přejedli Babiše, SPOLU a zklamali je Piráti, dostávají se k nám protestní hlasy. Jestliže budeme úspěšní ve volbách do poslanecké sněmovny, dokážu si představit, že by se dala překreslit i koalice na kraji, jako se to stalo v minulém období. Hlasy na to jsou už teď, stačí, aby byla i politická vůle.

Jak velké slovo má STAČILO! v zastupitelstvu? V jakých výborech či komisích jste členy?

Máme zastoupení ve všech výborech, v některých dokonce dva členy. »Svého« výboru jsem se vzdal ve prospěch dalších lidí z kandidátky a mrzí mě, že ostatní zastupitelé za KSČM neudělali totéž. Považuji za přínosné, aby dostalo příležitost co nejvíce různých lidí. Druhá věc je věkový průměr našich členů výborů kolem 60 let. Rád bych, aby tam byli spíše mladší lidé. Zcela nekorektně: budu radši za člena, kterému je 18 než 80, protože ten mladší se »otrká« a může přitahovat voliče v dalších volbách. Mladým je třeba dát příležitost a podíl na odpovědnosti, jenže občas to naráží na ty, co to »mají vysezený« a příliš se neuvažuje nad tím, kdo nás bude reprezentovat za 5 či 10 let.

Jaké jsou největší problémy v kraji? Které se daří řešit a které nikoliv?

Mezi hlavní problémy kraje řadím bezpečnost, především otázku migrace a s tím provázaného problému pracovních agentur, ubytoven, přetížení služeb, kriminality, ale hlavně vznikající oblasti s velkou koncentrací cizinců blížící se úrovni ghetta. Třeba Tachov nebo v Plzni Petrohrad – počet cizinců dosahuje takové úrovně, že už se nepřizpůsobují oni nám, ale místní jim. Mám z toho velice nepříjemný pocit, do budoucna bychom mohli skončit jako města ve Francii, Německu či Švédsku. Druhý problém je dostupnost zdravotní péče, především v příhraničních oblastech sousedících s Německem. Chybí lékaři, sestry, je zda velký rozdíl mezi financováním ze strany zdravotních pojišťoven a poskytnutou péčí, který dohání finančně kraj. To není dlouhodobě udržitelný model. Bohužel oba problémy může kraj řešit jen velice omezeně.

Jste uvolněný či neuvolněný zastupitel? Jak zvládáte skloubit práci se svým soukromým životem?

Jsem neuvolněný zastupitel, nemám žádnou další funkci a jako advokát si můžu čas relativně dobře organizovat, zatím není problém aktivity synchronizovat, ale vše má své limity. Mezi pracovním a soukromým životem nemám žádné pevné dělítko, že bych si třeba ve tři řekl »padla«.

Budete kandidovat ve volbách do poslanecké sněmovny ?

Stačilo má dost mladších, známějších i kvalifikovanějších osobností, moje účast tudíž není nezbytná a bude mít nejspíše formu tiché podpory ze zadních řad kandidátky. Je dobře, když dostane příležitost co nejvíce nových lidí.

Ví se o vás, že jste kritikem spolupráce KSČM se STAČILO! a SOCDEM…

Jako člen KSČM mám dojem, že kolem podmínek fungování Stačilo! a role KSČM bylo příliš mnoho tajnůstkaření po dlouhou dobu a neprospělo to věci. Já považuji STAČILO! za cestu, jak dostat levicové myšlenky zpět do parlamentu, a jestli to bude něco více, se teprve uvidí. Rozhodně si nemyslím, že by nás STAČILO! zbavilo odpovědnosti za osud vlastní strany a její další vývoj. Občas se mi zdá, že STAČILO! navodilo u mnohých pocit, že jsme z krize venku – když teď máme Stačilo!- a není třeba už se dál starat.

…a SOCDEM ?

SOCDEM je mrtvá, rádobysociální strana zatížená nepěknou minulostí »korytářů«. Jakémukoliv jednání s nimi by nutně muselo předcházet zrušení Bohumínského usnesení z jejich strany, což se nestalo. Jednání byť i o vteřinu dříve nemá z pohledu KSČM smysl. Co smysl má, je zacílit kampaň i na voliče a sympatizanty SOCDEM, aby viděli, že STAČILO! je životaschopný levicový projekt. Stojíme o voliče SOCDEM, ale nepotřebujeme jejich papaláše.

Co považujete za největší výzvu ve volbách do PSP?

Nedávno jsem zaregistroval názor jednoho kandidáta, že největší problém bude SPOLU. SPOLU je pohroma pro ČR a její občany, ale pro nás ve volbách není soupeř. Lidé, kteří volí SPOLU nikdy nebudou volit Stačilo! a naopak, což nám samozřejmě nebrání se do SPOLU trefovat. Výzvou bude ANO a SPD, které mají některé věci v programu podobné, a budeme se přetahovat o voliče. Úplně největší výzvou ale je přitáhnout k volbám těch cca 40% lidí, kteří nevolí. Odpověď na otázku, co je to za lidi a jak je oslovit nám může vyhrát volby, a nejen tyto volby. Máme ve Stačilo několik politologů, tak snad přijdou s nějakou představou a receptem, jak »nevoliče« oslovit.

Helena KOČOVÁ